Instagram'da blogger nasıl olunur?

26 May 2017Instagram  blogger olmak isteyen ve daha geniş bir kitle tarafından tanınmak  isteyenler için en etkili sosyal ağların başında geliyor.

Kullanıcı sayısı günden güne artan Instagram'da ürün satışı, reklam ve  pazarlama faaliyetleri yürüten birçok marka ve kullanıcı var. Bunların  yanı sı ra Instagram'da son zamanlarda oldukça popülerleşen Instablogger  kavramı da ilgi görüyor.

Bu yazımda Instagramda blogger olmak isteyenlere bazı faydalı öneriler sunacağım.

Instagramda blog açmak, Instablogger nasıl olunur?

Bunun için ilk adım bir Instagram hesabı oluşturmak olmalı. Akılda  kalıcı, bilgilerin eksiksiz doldurulduğu bir hesabınız olmalı. Profil  fotoğrafınız mutlaka olmalı. Profil bilgilerinde size ait telefon ya da  e-posta adresinin yer alması sizinle iletişime geçmek isteyenler için  önemli bir husus.

Instablogger isimleri konusunda seçim yaparken akılda kalıcı, kısa bir  isim seçmeye özen gösterin. Kullanıcılar sizi daha kolay bulabilsin.  Telaffuzu ve yazımı zor isimlerden uzak durun. İngilizce bir isim  kullanmak yabancı kullanıcıların da dikkatini çekebilir. Türkçe,  İngilizce, hem Türkçe hem İngilizce isimler üretebilirsiniz.

Instagramda blogger olmak isteyenler yöneleneceği alanı iyi seçmeli.  Yemek, moda, fitness, sağlıklı yaşam, giyim, el yapımı ürünler, hayatı  kolaylaştıran fikirler, dekorasyon, fotoğrafçılık, teknoloji, doğa,  çiçekler, ürün tanıtımı, el işi, tasarım gibi alanlar oldukça popüler.  Hedef kitleyi belirmek başarılı bir instagram blogger olmada büyük önem  taşıyor.

Bunda sonraki aşamalarda yöneldiğiniz alan ile ilgili düzenli paylaşımlarda bulunmanız gerekiyor.

Hedef kitlenin ilgisini çekebilecek, paylaşılabilir içerik üretimi  Instagram'da popüler olmak açısından dikkat edilmesi gereken bir nokta.   Instagram görsel ağırlıklı olduğu için paylaşımlarınızın kişilerde bir  şey uyandırması gerekiyor. Yazı kısmına çok fazla yoğunlaşmayın.

Paylaşımlarda abartıya kaçmamak gerekiyor. Her gün onlarca görsel ya da  video paylaşmak durumunda değilsiniz. Paylaşmaya değer içeriklere  odaklanın. Paylaşımlarınızı abartılı filtreler kullanarak yapmayın.  Kolaj yaparak farklı açılardan kareler sunmak iyi bir fikir.

Paylaşımlarınızın ilgi çekmesi, daha fazla kişiye ulaşması açısından  hashtag kullanmaya dikkat etmelisiniz. Doğru etiket seçmek hedef  kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırır ve içeriklerinizin beğenilme oranını  artırır. Daha fazla takipçi kazanmak için alakasız etiketleri kesinlikle  kullanmayın.

Instagram üzerinden paylaştığınız içerikleri kendinize ait bir blog sitesi oluşturarak da paylaşın.
Blogger ya da Wordpress blog alt yapısını kullanabilirsiniz. Blog  açmanız organik trafik sağlamanız açısından da önemli. İnternet  üzerinden ziyaretçi çekmenizi kolaylaştırır. Ayrıca diğer sosyal  platformları da mümkün olduğunca aktif kullanın.

Instagram blogger olmak için doğallıktan vazgeçmeyin. Dikkat çeksin diye  alakasız cümleler kullanmayın. Takipçilerinizi kendinizden soğutmayın.  Kibar olun, cana yakın olun, her bir takipçinize değer verin. Başka  kullanıcılara sözlü sataşmalarda bulunmayın.

Sizinle aynı yolda ilerleyen kişileri takip edin, aranızı iyi tutun.  Rakipleriniz en iyi iş ve içerik ortağınız olabilir. Uzun vadeli  düşünün.

Popüler oldukça takipçi sayınız artacağı gibi markaların ve ajansların  da dikkatini çekeceksiniz. Bu da reklam alarak gelir elde etmenizi  sağlayacak. Bunun için sabırlı olmalısınız. Bir anda fenomen  olamazsınız. Zamana ihtiyacınız olacak. 


Bu Yazı İle İlgili Diğer Yazılar

Instagram Tag Nedir, Nasıl Yapılır?

Instagram Tag Nedir, Nasıl Yapılır?Instagram kullanıcılarının popüler olmak ve bununla beraber takipçi sayılarını arttırmak maksadı ile kullanabilecek...

İnstagram Takipçi Satın Alma

İnternet dünyasında en çok tıklanan siteler twitter, facebook ve youtube iken bu platfomalarainstagram da eklendi.İnternet dünyasında en çok tıklanan ...

İnstagram Takipçi Arttırma Yolları

Instagram'da takipçi sayısı arttırmanın çok fazla yolu var. Instagram giderek büyüyen bir platform O yüzden rekabet de çok fazla takipçi sayısı beğeni...